HDM120O-124
Part No
HDM120O-124
Manufacturer
Digital Power Corporation
Description
AC/DC CONVERTER 24V 120W
Manufacturer :
Digital Power Corporation
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
Medical
Approval Agency :
IEC, UL
Current - Output 1 :
5 A
Current - Output 2 :
Current - Output 3 :
Current - Output 4 :
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
90%
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Power (Watts) :
120W
Product Status :
Active
Standard Number :
60601
Type :
Open Frame
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Isolation :
Voltage - Output 1 :
24V