HDM240U-112
Part No
HDM240U-112
Description
SUFFIX "U" = U-CHANNEL 2.46 X 4.
Applications :
ITE (Commercial), Medical
Approval Agency :
CB, CE, cURus
Current - Output 1 :
20 A
Efficiency :
92.5%
Features :
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Standby Output, Universal Input
Operating Temperature :
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Power (Watts) :
160W (240W Forced Air)
Standard Number :
60601-1; 60950-1
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Isolation :
4 kV
Voltage - Output 1 :
12V