AA10A-050A-R
Part No
AA10A-050A-R
Manufacturer
PHIHONG USA
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W
Manufacturer :
PHIHONG USA
Product Category :
AC DC Desktop, Wall Adapters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
cULus
Current - Output (Max) :
2A
Efficiency :
Level VI
Features :
Form :
Wall Mount (Class II)
Input Connector :
NEMA 1-15P
Input Type :
Fixed Blade
No Load Power Consumption :
75mW (Max)
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Output Connector :
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Polarization :
Positive Center
Power (Watts) :
10 W
Product Status :
Active
Region Utilized :
North America
Standard Number :
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output :
5V