ACM36US30
Part No
ACM36US30
Manufacturer
XP Power
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 30V 36W
Stock
71
Manufacturer :
XP Power
Product Category :
AC DC Desktop, Wall Adapters
Applications :
ITE (Commercial), Medical
Approval Agency :
CB, CE, CSA, TUV, UL
Current - Output (Max) :
1.2A
Efficiency :
Level VI, CoC Tier 2
Features :
Form :
Wall Mount (Class II)
Input Connector :
Multi-Blade (Sold Separately)
Input Type :
Multi-Blade (Sold Separately)
No Load Power Consumption :
75mW (Max)
Operating Temperature :
0°C ~ 60°C
Output Connector :
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Polarization :
Power (Watts) :
36 W
Product Status :
Active
Region Utilized :
International
Standard Number :
60601-1; 62368-1
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output :
30V