VEU10US050-UK
Part No
VEU10US050-UK
Manufacturer
XP Power
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W
Manufacturer :
XP Power
Product Category :
AC DC Desktop, Wall Adapters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CB, CCC, TUV, UL
Cord Length :
Current - Output (Max) :
2.1A
Efficiency :
Level VI, CoC Tier 2
Features :
Form :
Wall Mount (Class II)
Input Connector :
BS 1363
Input Type :
Fixed Blade, Multi-Blade (Sold Separately)
No Load Power Consumption :
75mW (Max)
Operating Temperature :
0°C ~ 60°C
Output Connector :
USB A Receptacle
Polarization :
Power (Watts) :
10 W
Product Status :
Active
Region Utilized :
United Kingdom
Standard Number :
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output :
5V