VEL36US180-UK-JA
Part No
VEL36US180-UK-JA
Manufacturer
XP Power
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 36W
Manufacturer :
XP Power
Product Category :
AC DC Desktop, Wall Adapters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CB, CCC
Current - Output (Max) :
2A
Efficiency :
Level VI, CoC Tier 2
Features :
Form :
Wall Mount (Class II)
Input Connector :
GB 1002
Input Type :
Fixed Blade
No Load Power Consumption :
75mW (Max)
Operating Temperature :
0°C ~ 60°C
Output Connector :
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Polarization :
Positive Center
Power (Watts) :
36 W
Product Status :
Active
Region Utilized :
United Kingdom
Standard Number :
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output :
18V