SWM12-9-NH-P6
Part No
SWM12-9-NH-P6
Manufacturer
Bel
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 12W
Manufacturer :
Bel
Product Category :
AC DC Desktop, Wall Adapters
Applications :
Medical
Approval Agency :
CB Scheme, CSA, EN, FCC, IEC, PSE, UL
Current - Output (Max) :
1.33A
Efficiency :
Level VI, CoC Tier 2
Features :
Form :
Wall Mount (Class II)
Input Connector :
NEMA 1-15P
Input Type :
Fixed Blade
No Load Power Consumption :
100mW (Max)
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Output Connector :
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Polarization :
Positive Center
Power (Watts) :
12 W
Product Status :
Active
Region Utilized :
North America
Standard Number :
C22.2 No. 60601-1; 55024; 55032 Class B; 60601-1; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output :
9V