KTPS18-07025MP-VI-P1R
Part No
KTPS18-07025MP-VI-P1R
Manufacturer
Kaga Electronics USA
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 7V 18W
Manufacturer :
Kaga Electronics USA
Product Category :
AC DC Desktop, Wall Adapters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CB, CE, cUL, GS, PSE, RCM, UL
Current - Output (Max) :
2.5A
Efficiency :
Level VI
Features :
Form :
Wall Mount (Class II)
Input Connector :
Multi-Blade
Input Type :
Multi-Blade (Included)
No Load Power Consumption :
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Output Connector :
Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Polarization :
Positive Center
Power (Watts) :
18 W
Product Status :
Active
Region Utilized :
International
Standard Number :
Voltage - Input :
100 ~ 240 VAC
Voltage - Output :
7V