ETMA480125UD-P5RP-IC
Part No
ETMA480125UD-P5RP-IC
Manufacturer
Bel
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 60W
Manufacturer :
Bel
Product Category :
AC DC Desktop, Wall Adapters
Applications :
Medical
Approval Agency :
EN, FCC, SIQ, TUV, UL
Current - Output (Max) :
1.25A
Efficiency :
Level V
Features :
Form :
Desktop (Class II)
Input Connector :
IEC 320-C8
Input Type :
Cord (Sold Separately)
No Load Power Consumption :
300mW (Max)
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Output Connector :
Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Polarization :
Positive Center
Power (Watts) :
60 W
Product Status :
Not For New Designs
Region Utilized :
International
Standard Number :
55011 Class B; 60601-1; 61000-3-2; 61000-3-3; 61000-6-1; 61010-1
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output :
48V