AMA18XBU1-120150Y
Part No
AMA18XBU1-120150Y
Manufacturer
Aimtec
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 18W
Manufacturer :
Aimtec
Product Category :
AC DC Desktop, Wall Adapters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, UL
Current - Output (Max) :
1.5A
Efficiency :
85%
Features :
Form :
Wall Mount (Class II)
Input Connector :
Multi-Blade
Input Type :
Multi-Blade (Single Blade Included)
No Load Power Consumption :
75mW (Max)
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Output Connector :
USB Micro
Polarization :
Power (Watts) :
18 W
Product Status :
Active
Region Utilized :
United Kingdom
Standard Number :
60950-1; 62368-1
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output :
12V