AHM100PS19C2-8
Part No
AHM100PS19C2-8
Manufacturer
XP Power
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 100W
Manufacturer :
XP Power
Product Category :
AC DC Desktop, Wall Adapters
Applications :
ITE (Commercial), Medical
Approval Agency :
CB, TUV, UL
Current - Output (Max) :
5.26A
Efficiency :
Level V
Features :
Form :
Desktop (Class II)
Input Connector :
IEC 320-C8
Input Type :
Cord (Sold Separately)
No Load Power Consumption :
500mW (Max)
Operating Temperature :
0°C ~ 60°C
Output Connector :
Power DIN, 4 Pin
Polarization :
Power (Watts) :
100 W
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Region Utilized :
International
Standard Number :
60601-1; 62368-1
Voltage - Input :
80 ~ 264 VAC
Voltage - Output :
19V