830AS03175
Part No
830AS03175
Manufacturer
Tamura
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 3V 5.3W
Manufacturer :
Tamura
Product Category :
AC DC Desktop, Wall Adapters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
cULus
Current - Output (Max) :
1.75A
Efficiency :
Features :
Form :
Wall Mount (Class II)
Input Connector :
NEMA 1-15P
Input Type :
Fixed Blade
No Load Power Consumption :
Operating Temperature :
-10°C ~ 40°C
Output Connector :
Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.5mm
Polarization :
Positive Center
Power (Watts) :
5.3 W
Product Status :
Obsolete
Region Utilized :
North America
Standard Number :
Voltage - Input :
120VAC
Voltage - Output :
3V