PSAC60W-560
Part No
PSAC60W-560
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 60W
Approval Agency :
CE, cULus
Current - Output (Max) :
1.08A
Form :
Desktop (Class II)
Input Connector :
IEC 320-C8
No Load Power Consumption :
500mW (Max)
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Output Connector :
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Polarization :
Positive Center
Power (Watts) :
60 W
Product Status :
Obsolete
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output :
56V