PSAC60M-480-R-CNR2
Part No
PSAC60M-480-R-CNR2
Manufacturer
PHIHONG USA
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 60W
Manufacturer :
PHIHONG USA
Product Category :
AC DC Desktop, Wall Adapters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
cULus, IEC
Current - Output (Max) :
1.25A
Efficiency :
Level VI
Features :
Form :
Desktop (Class I)
Input Connector :
IEC 320-C6
Input Type :
Cord (Sold Separately)
No Load Power Consumption :
500mW (Max)
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Output Connector :
Barrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Polarization :
Negative Center
Power (Watts) :
60 W
Product Status :
Active
Region Utilized :
International
Standard Number :
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output :
48V