96PSA-A60W24T2
Part No
96PSA-A60W24T2
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 60W
Product Category :
AC DC Desktop, Wall Adapters
Approval Agency :
CCC, CE, cUL, FCC, GS, PSE
Current - Output (Max) :
2.5A
Efficiency :
Level VI
Features :
Form :
Desktop (Class I)
Input Connector :
IEC 320-C14
Input Type :
Cord (Sold Separately)
No Load Power Consumption :
210mW (Max)
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Output Connector :
Stripped, Tinned Wire Leads
Polarization :
Power (Watts) :
60 W
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Region Utilized :
International
Standard Number :
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output :
24V