RSD-100C-24
Part No
RSD-100C-24
Manufacturer
MEAN WELL
Description
DC/DC CONVERTER 24V 101W
Stock
451
Manufacturer :
MEAN WELL
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial), Railway
Approval Agency :
CE
Current - Output (Max) :
4.2A
Efficiency :
91%
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Power (Watts) :
101W
Product Status :
Active
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input (Max) :
62.4V
Voltage - Input (Min) :
33.6V
Voltage - Isolation :
4 kV
Voltage - Output 1 :
24V