DTE0648D12
Part No
DTE0648D12
Manufacturer
XP Power
Description
DC/DC CONVERTER +/-12V 6W
Stock
8
Manufacturer :
XP Power
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CB, CE
Current - Output (Max) :
250mA, 250mA
Efficiency :
85%
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Power (Watts) :
6W
Product Status :
Active
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input (Max) :
75V
Voltage - Input (Min) :
18V
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
12V