EC7BW18-72S12-ECRT
Part No
EC7BW18-72S12-ECRT
Manufacturer
Cincon
Description
DC/DC CONVERTER 12V 20W
Stock
5
Manufacturer :
Cincon
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial), Railway
Approval Agency :
CE
Current - Output (Max) :
1.67A
Efficiency :
87%
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Power (Watts) :
20W
Product Status :
Active
Standard Number :
50155; 62368-1
Type :
Enclosed
Voltage - Input (Max) :
160V
Voltage - Input (Min) :
10V
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
12V