SD-500L-48
Part No
SD-500L-48
Manufacturer
MEAN WELL
Description
DC/DC CONVERTER 48V 504W
Manufacturer :
MEAN WELL
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CB, CE
Current - Output (Max) :
10.5A
Efficiency :
89%
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-20°C ~ 60°C (With Derating)
Power (Watts) :
504W
Product Status :
Active
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input (Max) :
72V
Voltage - Input (Min) :
19V
Voltage - Isolation :
2 kV
Voltage - Output 1 :
48V