AM10CW-2409S-NZ-ST
Part No
AM10CW-2409S-NZ-ST
Manufacturer
Aimtec
Description
DC/DC CONVERTER 9V 10W
Manufacturer :
Aimtec
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
cURus
Current - Output (Max) :
1.11A
Efficiency :
86%
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 71°C (With Derating)
Power (Watts) :
10W
Product Status :
Active
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
9V
Voltage - Isolation :
1.5 kV
Voltage - Output 1 :
9V