AM40EW-11005SH30-NZ-ST
Part No
AM40EW-11005SH30-NZ-ST
Manufacturer
Aimtec
Description
DC/DC CONVERTER 5V 40W
Manufacturer :
Aimtec
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Current - Output (Max) :
8A
Efficiency :
86%
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 55°C (With Derating)
Power (Watts) :
40W
Product Status :
Active
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input (Max) :
160V
Voltage - Input (Min) :
40V
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
5V