AM30EW-4805S-NZ-K-ST
Part No
AM30EW-4805S-NZ-K-ST
Manufacturer
Aimtec
Description
DC/DC CONVERTER 5V 30W
Manufacturer :
Aimtec
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, cURus
Current - Output (Max) :
6A
Efficiency :
88%
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Power (Watts) :
30W
Product Status :
Active
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input (Max) :
75V
Voltage - Input (Min) :
18V
Voltage - Isolation :
1.5 kV
Voltage - Output 1 :
5V