AM40W-80015S-NZ-STS
Part No
AM40W-80015S-NZ-STS
Manufacturer
Aimtec
Description
DC/DC CONVERTER 15V 40W
Manufacturer :
Aimtec
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
cCSAus, CE
Current - Output (Max) :
2.67A
Efficiency :
78%
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Power (Watts) :
40W
Product Status :
Active
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input (Max) :
1500V
Voltage - Input (Min) :
200V
Voltage - Isolation :
4 kV
Voltage - Output 1 :
15V