PFE1500-12-054NDS412
Part No
PFE1500-12-054NDS412
Manufacturer
Bel Power Solutions
Description
DC/DC CONVERTER 12V 1500W
Manufacturer :
Bel Power Solutions
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
Approval Agency :
CE
Current - Output (Max) :
125A
Efficiency :
94%
Mounting Type :
Rack Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
0°C ~ 45°C
Power (Watts) :
1500W
Product Status :
Active
Standard Number :
Type :
Front End
Voltage - Input (Max) :
72V
Voltage - Input (Min) :
40V
Voltage - Isolation :
Voltage - Output 1 :
12V