BCM3814V60E15A3T02
Part No
BCM3814V60E15A3T02
Manufacturer
Vicor
Description
DC/DC CONVERTER 13.5V 1755W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE
Current - Output (Max) :
130A
Efficiency :
97.4%
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Power (Watts) :
1755W
Product Status :
Obsolete
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input (Max) :
60V
Voltage - Input (Min) :
36V
Voltage - Isolation :
Voltage - Output 1 :
13.5V