PFE1100-12-054TD
Part No
PFE1100-12-054TD
Manufacturer
Bel Power Solutions
Description
DC/DC CONVERTER 12V 1100W
Manufacturer :
Bel Power Solutions
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, LVD
Current - Output (Max) :
90A
Efficiency :
92.9%
Mounting Type :
Rack Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
0°C ~ 45°C
Power (Watts) :
1100W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
Standard Number :
Type :
Front End
Voltage - Input (Max) :
72V
Voltage - Input (Min) :
40V
Voltage - Isolation :
Voltage - Output 1 :
12V