AMSRD-12NZ-B
Part No
AMSRD-12NZ-B
Manufacturer
Aimtec
Description
4W DC/DC Converter
Stock
5
Manufacturer :
Aimtec
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Current - Output (Max) :
500mA, 150mA
Efficiency :
92%
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Power (Watts) :
7.8W
Product Status :
Active
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input (Max) :
36V, 24V
Voltage - Input (Min) :
15V, 8V
Voltage - Isolation :
Voltage - Output 1 :
12V