RSD-300D-12
Part No
RSD-300D-12
Manufacturer
MEAN WELL
Description
DC/DC CONVERTER 12V 300W
Manufacturer :
MEAN WELL
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial), Railway
Approval Agency :
CE
Current - Output (Max) :
25A
Efficiency :
91.5%
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Power (Watts) :
300W
Product Status :
Active
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input (Max) :
143V
Voltage - Input (Min) :
67.2V
Voltage - Isolation :
4 kV
Voltage - Output 1 :
12V