UFEC40-24S12
Part No
UFEC40-24S12
Description
DC/DC CONVERTER 12V 40W
Approval Agency :
CE
Current - Output (Max) :
3.333A
Efficiency :
87%
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Power (Watts) :
40W
Standard Number :
60950-1; 62368-1
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
9V
Voltage - Isolation :
1.6 kV
Voltage - Output 1 :
12V