UFEC30-48D12W
Part No
UFEC30-48D12W
Manufacturer
P-DUKE Technology, Inc.
Description
DC/DC CONVERTER +/-12V 30W
Manufacturer :
P-DUKE Technology, Inc.
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CB, CE
Current - Output (Max) :
1.25A, 1.25A
Efficiency :
84%
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 92°C (With Derating)
Power (Watts) :
30W
Product Status :
Active
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input (Max) :
75V
Voltage - Input (Min) :
18V
Voltage - Isolation :
1.6 kV
Voltage - Output 1 :
12V