UFEC40-24D15
Part No
UFEC40-24D15
Description
DC/DC CONVERTER +/-15V 42W
Approval Agency :
CE
Current - Output (Max) :
1.4A, 1.4A
Efficiency :
86%
Number of Outputs :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Power (Watts) :
42W
Standard Number :
60950-1; 62368-1
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
9V
Voltage - Isolation :
1.6 kV
Voltage - Output 1 :
15V