UFEC60-48S15
Part No
UFEC60-48S15
Manufacturer
P-DUKE Technology, Inc.
Description
DC/DC CONVERTER 15V 60W
Manufacturer :
P-DUKE Technology, Inc.
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE
Current - Output (Max) :
4A
Efficiency :
89%
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Power (Watts) :
60W
Product Status :
Active
Standard Number :
60950-1; 62368-1
Type :
Enclosed
Voltage - Input (Max) :
75V
Voltage - Input (Min) :
36V
Voltage - Isolation :
1.6 kV
Voltage - Output 1 :
15V