PSC3E12-2
Part No
PSC3E12-2
Manufacturer
Bel Power Solutions
Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 40W
Manufacturer :
Bel Power Solutions
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial), Railway
Approval Agency :
cCSAus, CE
Current - Output (Max) :
12A
Efficiency :
77%
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-10°C ~ 50°C
Power (Watts) :
40W
Product Status :
Active
Standard Number :
Type :
Enclosed, Conformal Coated
Voltage - Input (Max) :
40V
Voltage - Input (Min) :
7V
Voltage - Isolation :
Voltage - Output 1 :
3.3V