PSD-1100-12-B
Part No
PSD-1100-12-B
Manufacturer
Bel
Description
DC/DC CONVERTER 2X12V 1100W
Manufacturer :
Bel
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CB, CE, cTUVus
Current - Output (Max) :
92A
Efficiency :
93%
Mounting Type :
Rack Mount
Number of Outputs :
2
Operating Temperature :
0°C ~ 55°C
Power (Watts) :
1100W
Product Status :
Obsolete
Standard Number :
Type :
Front End
Voltage - Input (Max) :
72V
Voltage - Input (Min) :
40V
Voltage - Isolation :
1.979 kV
Voltage - Output 1 :
12V
Voltage - Output 2 :
12V