BB-SD-25B-12
Part No
BB-SD-25B-12
Manufacturer
Advantech
Description
DC/DC CONVERTER 12V 25W
Manufacturer :
Advantech
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE
Current - Output (Max) :
2.1A
Efficiency :
75%
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-10°C ~ 60°C (With Derating)
Power (Watts) :
25W
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
19V
Voltage - Isolation :
1.5 kV
Voltage - Output 1 :
12V