PQA50-D24-S12-TH
Part No
PQA50-D24-S12-TH
Manufacturer
Bel
Description
DC/DC CONVERTER 12V 50W
Manufacturer :
Bel
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Current - Output (Max) :
4.167A
Efficiency :
91%
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Power (Watts) :
50W
Product Status :
Obsolete
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
18V
Voltage - Isolation :
1.5 kV
Voltage - Output 1 :
12V