VTB12SC24-O
Part No
VTB12SC24-O
Manufacturer
Kaga Electronics USA
Description
DC/DC CONVERTER 12V 50W
Manufacturer :
Kaga Electronics USA
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Current - Output (Max) :
4.2A
Efficiency :
75%
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-10°C ~ 50°C
Power (Watts) :
50W
Product Status :
Active
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
19V
Voltage - Isolation :
1.5 kV
Voltage - Output 1 :
12V