RDS180A-24-5
Part No
RDS180A-24-5
Manufacturer
TDK-Lambda, Inc.
Description
DC/DC CONVERTER 5V 180W
Manufacturer :
TDK-Lambda, Inc.
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial), Railway
Approval Agency :
Current - Output (Max) :
36A
Efficiency :
81%
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-20°C ~ 60°C (With Derating)
Power (Watts) :
180W
Product Status :
Active
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input (Max) :
32V
Voltage - Input (Min) :
18V
Voltage - Isolation :
2 kV
Voltage - Output 1 :
5V