RPS60-12-CU
Part No
RPS60-12-CU
Manufacturer
Selec Controls USA Inc.
Description
60W, 12V/5A DIN RAIL MOUNTED POW
Manufacturer :
Selec Controls USA Inc.
Product Category :
Industrial, DIN Rail Power Supplies
AC Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Applications :
Industrial, ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, cULus
Current - Output (Max) :
5A
DC Voltage - Input (Max) :
370V
DC Voltage - Input (Min) :
127V
Efficiency :
86%
Features :
Adjustable Output, Universal Input
Input Type :
AC or DC
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Power (Watts) :
60W
Product Status :
Active
Standard Number :
62368-1; UL 508
Voltage - Isolation :
4 kV
Voltage - Output 1 :
12V