PLD-16-1050A
Part No
PLD-16-1050A
Manufacturer
MEAN WELL
Description
LED DRVR CC AC/DC 12-16V 1.05A
Stock
8
Manufacturer :
MEAN WELL
Product Category :
LED Drivers
Approval Agency :
cURus
Current - Output (Max) :
1.05A
Dimming :
Efficiency :
84%
Features :
OTP, SCP
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-30°C ~ 50°C
Power (Watts) :
17 W
Product Status :
Active
Ratings :
IP42
Standard Number :
Termination Style :
Wire Leads
Topology :
AC DC Converter
Type :
Constant Current
Voltage - Input (Max) :
135VAC
Voltage - Input (Min) :
90VAC
Voltage - Isolation :
3.75 kV
Voltage - Output :
12 ~ 16V