HLN-40H-42B
Part No
HLN-40H-42B
Manufacturer
MEAN WELL
Description
LED DRVR CC/CV AC/DC 42V 960MA
Manufacturer :
MEAN WELL
Product Category :
LED Drivers
Approval Agency :
CB, CE, cURus, PSE, TUV, UR
Current - Output (Max) :
960mA
Dimming :
Analog, PWM
Efficiency :
88.5%
Features :
OCP, OTP, OVP, SCP
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 50°C
Power (Watts) :
40 W
Product Status :
Active
Ratings :
IP64
Standard Number :
Termination Style :
Wire Leads
Topology :
AC DC Converter
Type :
Constant Current, Voltage
Voltage - Input (Max) :
305VAC
Voltage - Input (Min) :
90VAC
Voltage - Isolation :
3.75 kV
Voltage - Output :
42V