CC2400RSU
Part No
CC2400RSU
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC RF TXRX ISM>1GHZ 48QFN
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
RF Transceiver ICs
Current - Receiving :
24mA
Current - Transmitting :
11mA ~ 19mA
Data Rate (Max) :
1Mbps
Frequency :
2.4GHz
GPIO :
Memory Size :
Modulation :
FSK, GFSK
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
48-VFQFN Exposed Pad
Power - Output :
0dBm
Product Status :
Not For New Designs
Protocol :
RF Family/Standard :
General ISM > 1GHz
Sensitivity :
-101dBm
Serial Interfaces :
SPI
Supplier Device Package :
48-QFN (7x7)
Type :
TxRx Only
Voltage - Supply :
1.6V ~ 2V