J1511CT12VDC.9D
Part No
J1511CT12VDC.9D
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 12V
Stock
248
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
75 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
20 A
Features :
Lighted Indicator
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
9 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operate Time :
25 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
25 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
300VAC - Max