J105D1CS12VDC.45
Part No
J105D1CS12VDC.45
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V
Stock
389
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
37.5 mA
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
10 A
Must Operate Voltage :
9 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operate Time :
10 ms
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Release Time :
10 ms
Switching Voltage :
277VAC - Max