AZ9375-1A-12DEF
Part No
AZ9375-1A-12DEF
Manufacturer
American Zettler
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V
Stock
602
Manufacturer :
American Zettler
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
16.7 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
9 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operate Time :
10 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 90°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
4 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
277VAC, 30VDC - Max