48.52.8.120.0060SPA
Part No
48.52.8.120.0060SPA
Manufacturer
Finder Relays, Inc.
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 120V
Stock
7
Manufacturer :
Finder Relays, Inc.
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
11.8 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
120VAC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current) :
8 A
Features :
Lighted Indicator, Varistor
Mounting Type :
DIN Rail
Must Operate Voltage :
96 VAC
Must Release Voltage :
24 VAC
Operate Time :
7 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
4 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
400VAC - Max