J109F1AS1248VDC.36
Part No
J109F1AS1248VDC.36
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 12A 48V
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
7.5 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Voltage :
48VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
12 A
Must Operate Voltage :
36 VDC
Must Release Voltage :
4.8 VDC
Operate Time :
7 ms
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Release Time :
4 ms
Switching Voltage :
380VAC, 110VDC - Max