J1522CT24VACD
Part No
J1522CT24VACD
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
130.4 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
24VAC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Lighted Indicator
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
19.2 VAC
Must Release Voltage :
7.2 VAC
Operate Time :
25 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
25 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
300VAC - Max