KUP-17D55-48
Part No
KUP-17D55-48
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 48V
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
38.5 mA
Coil Insulation :
Class B
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
48VDC
Contact Form :
4PDT (4 Form C)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
36 VDC
Must Release Voltage :
Operate Time :
15 ms
Operating Temperature :
-45°C ~ 50°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
10 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
240VAC - Max