HR705-2PLC-24VAC
Part No
HR705-2PLC-24VAC
Manufacturer
Kacon
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 24V
Manufacturer :
Kacon
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
37.5 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Coil Voltage :
24VAC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current) :
5 A
Features :
Lighted Indicator, Surge Protection
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
Must Release Voltage :
Operate Time :
20 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 55°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
20 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC, 125VDC - Max